Вуглеводи перед тренуванням: коли і скільки?

22/07/2023

Зміст статті:

 

Коли справа доходить до спортивного харчування перед тренуванням, вуглеводи займають центральне місце. Ці макроелементи відіграють важливу роль у забезпеченні енергією, необхідною для фізичної активності, що робить їх основним компонентом дієти будь-якого спортсмена, до того ж вуглеводи – це ключовий елемент як при наборі ваги, так і при схудненні. У цій статті ми дослідимо важливість вуглеводів, якщо у вас виникло бажання купити спортивне харчування та заглибимося в їх роль у підживленні нашого тіла для досягнення максимальної ефективності.

 

Що таке вуглеводи у спортивному харчуванні?

Вуглеводи є одним із основних класів поживних речовин, що містяться в харчових продуктах. Вони складаються з вуглецю, водню та кисню і є основним джерелом енергії для нашого організму. У спортивному харчуванні вуглеводи відіграють важливу роль, оскільки забезпечують нас енергію для тренувань та повсякденних справ.

Вуглеводи поділяються на прості та складні. Прості вуглеводи швидко підвищують рівень цукру в крові, наприклад, фруктоза та глюкоза, і використовуються організмом як швидкодіюче джерело енергії під час коротких інтенсивних зусиль. Складні вуглеводи, такі як крохмаль та клітковина, перетворюються на глюкозу повільніше, забезпечуючи більш тривалий і стабільний енергетичний потік під час тривалих фізичних навантажень.

Спортсменам, особливо тим, хто займається інтенсивними вправами або тривалими тренуваннями, важливо вживати достатню кількість вуглеводів. Вони допомагають підтримувати високий рівень енергії, збільшують витривалість та допомагають у відновленні м'язів після фізичних навантажень.

Вуглеводи забезпечують шкіру глюкозою, яка є важливим елементом для її належного стану. Збалансоване харчування, що містить вуглеводи, може сприяти здоровому вигляду шкіри. Тому вуглеводи відіграють вкрай важливу роль в спортивному харчуванні для дівчат.

Роль вуглеводів у раціоні спортсменів

Вуглеводи часто називають основним джерелом енергії для організму, особливо під час високоінтенсивних тренувань. Вони розщеплюються на глюкозу, яка потім транспортується до м’язів і використовується як паливо. Це робить вуглеводи життєво важливими для спортсменів, які займаються інтенсивними тренуваннями.

Їх можна застосовувати не тільки для підтримки фізичної активності, але й для стимуляції загальних спортивних результатів. Вони забезпечують енергією, яка необхідна для підтримки інтенсивності, підвищення потужності та збереження високого рівня витривалості. Крім того, вуглеводи допомагають заощаджувати білок, запобігаючи його розщепленню для отримання енергії та зберігаючи м’язову масу.

Вони також необхідні для поповнення запасів глікогену у м'язах та печінці. Глікоген служить доступним джерелом енергії під час тренувань, забезпечуючи спортсменам максимальну продуктивність і відстрочуючи настання втоми.

Під час тренування організм покладається на дві основні енергетичні системи: аеробну та анаеробну. Обидві ці системи значною мірою залежать від вуглеводів як джерела палива.

Аеробна система використовує кисень для розщеплення вуглеводів і жирів, забезпечуючи тривалий запас енергії. Ця система переважно використовується під час вправ середньої інтенсивності, таких як біг підтюпцем або їзда на велосипеді. Вуглеводи у формі глікогену є важливим джерелом палива для аеробної системи, що дозволяє спортсменам підтримувати витривалість і подовжувати тривалість вправ.

З іншого боку, анаеробна система вступає в дію під час високоінтенсивних, короткочасних видів діяльності, таких як спринт або важка атлетика. Ця система в основному залежить від вуглеводів, зокрема глюкози, оскільки їй не потрібен кисень для виробництва енергії. Розщеплення вуглеводів в анаеробній системі забезпечує швидкі припливи енергії, підтримуючи вибухові рухи та інтенсивні зусилля.

Таким чином, вуглеводи є незамінними для спортивного харчування через їх роль у забезпеченні енергії для фізичної активності. Вони живлять як аеробну, так і анаеробну системи, забезпечуючи оптимальну продуктивність, витривалість і потужність. Стратегічно додаючи вуглеводи до свого раціону, спортсмени можуть максимізувати свої тренувальні зусилля та досягти своїх цілей.

Час прийому вуглеводів перед тренуванням

Час споживання вуглеводів перед тренуванням має вирішальне значення для досягнення максимальної продуктивності та оптимізації рівня енергії. Існує певний період перед тренуванням, протягом якого споживання вуглеводів може мати найбільший вплив на ефективне живлення організму.

Вікно перед тренуванням зазвичай коливається від 1 до 3 годин до тренування, що дає достатньо часу для травлення, засвоєння та використання вуглеводів. Споживання вуглеводів у цей проміжок часу забезпечує організм достатньою кількістю глюкози під час тренування.

Підживлюючись вуглеводами перед тренуванням, спортсмени можуть відчути кілька переваг. По-перше, це допомагає запобігти виснаженню запасів глікогену в м’язах, що може призвести до втоми та зниження продуктивності. По-друге, споживання вуглеводів перед фізичними навантаженнями забезпечує доступну енергію, що дозволяє спортсменам підтримувати інтенсивність і витривалість протягом усього тренування. Нарешті, споживання вуглеводів у період перед навантаженням сприяє відновленню та поповненню запасів глікогену після тренування.

Кількість вуглеводів, які слід споживати перед тренуванням, залежить від різних факторів, включаючи тип і тривалість тренування. Різні види діяльності вимагають різного рівня енергії, тому спортсмени повинні відповідно регулювати споживання вуглеводів.

Для короткочасних вправ високої інтенсивності, таких як важка атлетика або спринт, зазвичай рекомендується помірна кількість вуглеводів. Це забезпечує швидкий прилив енергії для підтримки інтенсивних зусиль, не перевантажуючи травну систему. Прості вуглеводи, такі як фрукти або невеликий енергетичний гель, можуть бути корисними в цих випадках.

Навпаки, для більш тривалих видів діяльності, таких як біг на довгі дистанції або їзда на велосипеді, необхідно більше споживання вуглеводів. Така діяльність швидше виснажує запаси глікогену, тому вкрай важливо споживати достатню кількість вуглеводів для підтримки рівня енергії. Складні вуглеводи, такі як цільні зерна, солодка картопля або овес, є чудовим вибором, оскільки вони забезпечують повільне вивільнення енергії, підтримуючи спортсменів протягом всієї дистанції.

Варто зауважити, що індивідуальні потреби можуть відрізнятися, і спортсмени повинні експериментувати, щоб знайти оптимальний баланс, який найкраще підходить для них. Такі фактори, як маса тіла, інтенсивність тренування та особисті уподобання, відіграють важливу роль у визначенні ідеального споживання вуглеводів перед тренуванням.

Ретельно збалансувавши споживання вуглеводів залежно від типу та тривалості вправ, спортсмени можуть забезпечити собі необхідну енергію для того, щоб виступати якнайкраще та досягати бажаних результатів.

Ізотоніки – найкраще джерело енергії під час тренування

Вуглеводи можна вживати не тільки перед та після тренування, а й під час фізичних навантажень.

Ізотоніки - це спеціальні добавки, розроблені для забезпечення організму швидкими вуглеводами та електролітами під час фізичних тренувань і спортивних змагань. Вони мають таку концентрацію речовин, яка допомагає організму краще засвоювати вуглеводи та воду, підтримуючи оптимальний водно-сольовий баланс.

Під час інтенсивних тренувань організм втрачає значні кількості енергії та рідини через потовиділення. Вживання ізотоніків дозволяє забезпечити організм швидким джерелом енергії - вуглеводами, а також компенсувати втрати рідини, мінералів та вітамінів. Це допомагає підтримувати продуктивність, знижує ризик дегідратації та втоми, а також сприяє кращому відновленню м'язів після тренувань.

Оскільки ізотоніки мають оптимальну концентрацію речовин, вони швидко потрапляють у кровоток та надають ефективну дію під час фізичних навантажень. Різноманітні смаки та форми (напої, порошки, гелі) роблять їх зручними для вживання під час тренувань. Підбір ізотоніків не є складним, тут важливо звертати увагу на кількість та джерело вуглеводів і концентрацію електролітів.

 

Види вуглеводів для енергії перед тренуванням

Складні вуглеводи є чудовим вибором для підживлення перед тренуванням завдяки їх здатності забезпечувати тривале вивільнення енергії. Ці вуглеводи складаються з довших ланцюгів молекул цукру, які розщеплюються й перетравлюються в організмі довше. У результаті вони забезпечують стабільне надходження глюкози протягом тривалого періоду.

Продукти, які багаті складними вуглеводами, включають цільні зерна, такі як коричневий рис, кіноа, цільнозерновий хліб і вівсяні пластівці. Ці варіанти не лише забезпечують повільне вивільнення енергії, але й надають такі необхідні поживні речовини як клітковина, вітаміни та мінерали. Повільне травлення та засвоєння складних вуглеводів допомагає підтримувати стабільний рівень цукру в крові та забезпечує тривале джерело енергії під час тренувань.

Незважаючи на те, що складні вуглеводи корисні для підтримки тривалої працездатності, є випадки, коли потрібне швидке підвищення енергії. Прості вуглеводи, також відомі як швидкодіючі вуглеводи або вуглеводи з високим глікемічним індексом, забезпечують швидку енергію завдяки своїй простішій молекулярній структурі, яка забезпечує швидке травлення та засвоєння.

В таблиці відображені самі типові джерела вуглеводів:

Джерело вуглеводів

Тип вуглеводів

Кількість вуглеводів (на 100 г)

Рис
Складні/Прості
28 г
Банан
Прості
22 г
Гречка
Складні
21 г
Кукурудза
Складні
19 г
Овсяні пластівці
Складні
12 г
Картопля
Складні
17 г
Макарони
Складні
25 г
Цільнозерновий хліб
Складні
40 г
Цукор
Прості
100 г
Мед
Прості
82 г

Фрукти, такі як банани, апельсини та виноград, є чудовим джерелом простих вуглеводів. Крім того, спортивні напої або енергетичні гелі, що містять глюкозу або мальтодекстрин, можуть стати зручним і легкодоступним джерелом швидкої енергії перед і під час тренувань.

Прості вуглеводи особливо корисні під час високоінтенсивних вправ або в період підвищеної потреби в енергії. Вони швидко поповнюють запаси глікогену та можуть забезпечити миттєвий прилив енергії, підвищуючи продуктивність під час інтенсивних тренувань.

Якщо говорити про вуглеводи для набору маси, то тут підходять як прості так і складні, з єдиною відмінністю, що складні більш повноцінно розподіляються в організмі та дають енергію на довгий період часу.

 

Рекомендації щодо вживання вуглеводів на тренуваннях

Визначення ідеальної кількості вуглеводів для споживання перед тренуванням вимагає індивідуального підходу. Слід брати до уваги такі фактори, як вага тіла, інтенсивність тренування та конкретні цілі, щоб адаптувати споживання вуглеводів до потреб спортсмена.

Маса тіла відіграє значну роль у визначенні потреби у вуглеводах. Як загальна рекомендація, рекомендується споживати 1-4 грами вуглеводів на кілограм маси тіла. Наприклад, якщо спортсмен важить 70 кілограмів, його споживання вуглеводів перед тренуванням має становити 70-280 грам. Однак можливі індивідуальні відмінності, і спортсмени повинні точно регулювати споживання на основі особистих уподобань і толерантності.

Інтенсивність тренувань також впливає на потребу у вуглеводах. Тренування з більшою інтенсивністю або тривалі навантаження на витривалість швидше виснажують запаси глікогену, що вимагає більшого споживання вуглеводів для підтримки енергії. З іншого боку, тренування середньої інтенсивності можуть вимагати більш помірного споживання вуглеводів.

Нарешті, конкретні цілі, такі як втрата ваги, збільшення м’язової маси або спортивні результати, можуть впливати на потребу у вуглеводах. Спортсменам, які прагнуть схуднути, може знадобитися скоригувати загальне споживання калорій, включаючи вуглеводи, тоді як тим, хто прагне наростити м’язову масу або досягти спортивних результатів, може бути корисним більше споживання вуглеводів для підтримки і поповнення м’язового глікогену та оптимальної продуктивності.

Хоча індивідуалізація є ключовою, є деякі загальні вказівки, яких спортсмени можуть дотримуватися, коли мова йде про споживання вуглеводів перед тренуванням:

  • Час: споживайте вуглеводи в межах вікна перед тренуванням, в ідеалі за 1-3 години до тренування. Це забезпечує правильне травлення та засвоєння.

  • Збалансованість: прагніть до поєднання складних і простих вуглеводів, щоб забезпечити постійне та швидке вивільнення енергії.

  • Кількість: залежно від маси тіла та цілей, необхідно вживати 1-4 грами вуглеводів на кілограм ваги тіла.

Враховуючи індивідуальні фактори, дотримуючись загальних рекомендацій і додаючи продукти, багаті вуглеводами, у відповідних розмірах порцій, спортсмени можуть оптимізувати споживання вуглеводів перед тренуванням, ефективно живити своє тіло та підтримувати свої цілі щодо продуктивності.

Підведення підсумків

У сфері спортивного харчування вуглеводи відіграють ключову роль в оптимізації спортивних результатів. Розуміння часу прийому, типів, кількості та найкращих практик споживання вуглеводів перед тренуванням має вирішальне значення для ефективного живлення організму та досягнення спортивних цілей. Віддаючи пріоритет вуглеводам перед тренуванням, спортсмени можуть забезпечити достатній запас енергії, підвищити витривалість, підтримати відновлення м’язів, а також пришвидшити нарощування м’язової маси.

Час споживання вуглеводів у період перед тренуванням відіграє важливу роль, що забезпечує належне травлення та використання поживних речовин. Збалансоване споживання вуглеводів залежно від типу та тривалості вправ гарантує, що спортсмени матимуть необхідну енергію для задоволення вимог до своїх тренувань. Додавання суміші складних вуглеводів для стійкої енергії, простих вуглеводів для швидкого підвищення енергії та багатих клітковиною продуктів для здоров’я травлення створює комплексну вуглеводну стратегію.

Слід також розглянути такі практики, як уникання їжі з високим вмістом жиру та клітковини перед тренуваннями та поєднання вуглеводів із білком для покращеного відновлення м’язів. Крім того, спортсмени повинні експериментувати, щоб знайти вуглеводну стратегію, яка найкраще підходить для їх особистих результатів і цілей. Індивідуалізація та постійна оцінка є ключовими для розкриття повного потенціалу вуглеводів у спортивному харчуванні.

Нарешті, спортсмени також можуть розглянути можливість включення ізотоніків у свої тренувальні процедури для швидкого відновлення рідини, електролітів і вуглеводів. Ці спеціальні напої пропонують унікальні переваги у підтримці гідратації, електролітного балансу та швидкому відновленні енергії під час інтенсивних фізичних навантажень. Однак важливо вибирати ізотоніки, які відповідають індивідуальним уподобанням, якості та вашим потребам.

Розуміючи та впроваджуючи ці принципи, спортсмени можуть використовувати потенціал вуглеводів для ефективного живлення свого тіла, підвищення своїх спортивних результатів і досягнення нових висот у своїх тренувальних зусиллях. Незалежно від того, чи йдеться про витривалість, силу чи загальні фітнес-цілі, оптимізація споживання вуглеводів перед тренуванням є ключовим компонентом успіху у спортивному харчуванні.

Купити вуглеводи дешево можна на нашому сайті у вигляді ізотоніків та гейнерів різного складу, в залежності від основної мети.

 

Часті запитання

Який тип вуглеводів краще вживати?

Найпоширенішою і рекомендованою формою вуглеводів є складні вуглеводи, однак вибір вуглеводів також може залежати від індивідуальних потреб і переваг. Незалежно від того, чи ви обираєте прості чи складні вуглеводи, важливо враховувати їх якість і харчову цінність.

Чи можна отримати вуглеводи зі спортивного харчування?

Яка кількість вуглеводів на день потрібна?

Чи варто споживати вуглеводи з білками?

Які переваги вживання вуглеводів на тренуванні?

Автор: 

Володимир Кушнір

Топ менеджер компанії mega-mass.ua. Експерт в галузі спортивних добавок.Більше 12 років у сфері спорту, здорового та спортивного харчування. Багаторазовий учасник світових EXPO виставок в Німеччині, Дубаї та Польщі. Особистий досвід вживання та тестування спортивних добавок понад 10 років. Автор блогу в Тік Ток з аудиторією 200 000+ фоловерів про здоровя та красу.

Коментарі

Не знайдено дописів

Написати відгук
Інші корисні статті
Популярні товари
Інші корисні статті