Омега 3 для дітей
Що таке omega-3?
Омега 3 - це збірний термін для групи поліненасичених жирних кислот, які не виробляються нашим організмом, але надзвичайно потрібні для його функціонування. Серед них можна виділити:
- Ейкозапентаєнова кислота (EPA);
- Докозагексаєнова кислота (DHA).
Особливо важливу роль вони відіграють для зростаючого організму дитини. Ці жирні кислоти є будівельним матеріалом для клітин головного мозку та сітківки ока, тому мають велике значення для розвитку зорової функції, розумових навичок (пам’ять, мислення та сприйняття), та психомоторного розвитку дитини.
Склад. EPA та DHA - в чому різниця?
Оmega-3 складаються з ЕРА та DHA, й кожна з цих кислот має свої функції та роль в організмі.
DHA-кислота особливо велике значення має для правильного розвитку мозку та нервової системи. Мозок зростає з найвищою швидкістю від народження до двох років, хоча розвиток триває і в дитинстві, і в юності. Більше шістдесяти відсотків мозку складається з жиру (ліпідів) та омега-3 жирних кислот: DHA (докозагексаєнова кислота) становить приблизно від десяти до п'ятнадцяти відсотків. DHA необхідний для розвитку сенсорних, перцептивних, когнітивних та рухових функцій нервової системи під час росту мозку. Частини мозку, багаті на DHA, вважаються відповідальними за такі дії, як планування, вирішення проблем та зосереджена увага. DHA також допомагає поліпшити плинність клітинної мембрани, а це означає, що нервові імпульси або повідомлення передаються більш ефективно. Це сприяє нормальному IQ та процесу навчання.

Кислота ЕРА важлива для старших дітей, дорослих та людей похилого віку. На даний момент мозок вже не має такого високого споживання DHA, і тому його частково можна замінити кислотою ЕРА. Вона також впливає на когнітивні функції, і з цієї причини її рекомендують для підтримки кмітливості, але окрім того вона має важливе значення для серця та судин.
Роль омега-3 в організмі дитини. Показання
Омега-3 жирні кислоти виконують низку важливих функцій в дитячому організмі:
- Підтримують роботу мозку та центральної нервової системи
- позитивно впливають на роботу серця і функціонування системи кровообігу;
- підтримують гостроту зору;
- прискорюють регенерацію шкіри;
- допомогають в боротьбі з атопічним дерматитом, вуграми, псоріазом;
- зміцнюють волосся і стимулюють його ріст;
- прискорюють загоєння ран і опіків;
- зміцнюють нігті і запобігають їх ламкості;
- допомагають в боротьбі з хронічними запальними процесами;
- підтримують процес регенерації організму після хвороби;
- протидіють алергії та астмі;
- підвищують загальний імунітет організму.
Симптоми дефіциту Omega-3 у дитини
До найпоширеніших симптомів належать: суха подразнена шкіра; тускле, ламке, схильне до випадіння волосся; слабкий імунітет, часті простудні захворювання, схильність до алергій; затримка інтелектуального та психомоторного розвитку дитини, порушення концентрації уваги та пам’яті, хронічна втоми.
Які продукти містять Омега-3 жирні кислоти?
Широко відомо, що найкращим джерелом Омега-3 є морська риба. Тому в раціон дитини повинні входити лосось, форель, тунець, сардини, тріска, скумбрія, оселедець. Для забезпечення добових потреб дитини, необхідно вживати щонайменше дві порції жирної риби на тиждень.
Якщо ж дитина не отримує належної кількості ненасичених жирних кислот з їжі, варто забезпечити їх надходження із біологічно активних добавок.
Омега-3 - скільки слід приймати щодня?
Згідно рекомендацій, мінімальна добова норма омега-3 жирних кислот для дітей становить:
Діти 6-24 місяців – 50-100 мг;
Діти 2-18 років – 150-200 мг.
Протипоказання
Згідно досліджень, Омега-3 корисно впливає на організм, а ризики негативного впливу – мінімальні. У випадку значного передозування можливі побічні ефекти з боку шлунково-кишкового тракту (діарея, біль в животі, спазми).