Що таке Карнітин і як його приймати?

05/01/2021

Що таке L-Carnitine? Визначення

В першу чергу варто відзначити що L-Карнітин це абсолютно природна людському організму речовина. Більше того, вона синтезується в вашій печінці та нирках для виконання дуже важливої ​​функції, про яку мова піде нижче, а зараз трохи історії. Карнітин був відкритий більше 100 років тому. У далекому 1905 році його виділили з м'язової тканини і тільки в 1960 році навчилися синтезувати окремо. Ще через 2 роки досліджень вдалося чітко і остаточно визначити його роль в тілі людини, це перенесення жирних кислот в клітинні мітохондрії. До слова сказати, саме завдяки цій властивості Л-Карнитин і знайшов своє місце в світі спортивних добавок.

Як карнітин впливає на організм?

В даному розділі мова буде йти в основному про титульну функцію карнітину. Як вже зазначалося вище, це допомога в перенесенні (транспортуванні) жирних кислот через мембрану в клітинну мітохондрію. Звучить все досить незрозуміло, тому давайте розбиратися докладніше.

В першу чергу варто визначитися з метою прийому карнітину. Найчастіше його вживають як жироспалювач, хоча його й не можна назвати впевненим представником даної категорії добавок. На відміну від повноцінних жіротопов, які самі по собі підштовхують організм до витрати зайвої енергії шляхом стимуляції, карнітин всього лише вклинюється в цей процес на середньому його етапі. Але для того що б справа дійшла до перенесення жирних кислот, вони повинні звідкись з'явиться, а для цього потрібно почати процес ліполізу. Тобто ви повинні «натякнути» свому тілу, що йому дуже потрібна додаткова енергія з резервів в жировій тканині, а для цього потрібно влаштувати істотний стрес організму (тренування) і попутно знизити рівень глікогену в крові (дієта, спрямована на дефіцит калорій). Після всього вище описаного жирова клітина під дією певних гормонів починає ділитися своїми запасами, які повинні потрапити в місце перетворення їх в енергію, а саме в клітинну мітохондрію. Саме в цей момент достатня концентрація карнітину в крові забезпечує даний процес і дозволяє його прискорити.

Тепер, знаючи як саме працює карнітин, вам буде куди простіше зрозуміти чому його рекомендують приймати саме перед тренуванням та ще бажано на порожній шлунок. Все для того що б максимально сприятливо забезпечити запуск процесу ліполізу, без якого не буде ніякого схуднення. Тут же повинні відпасти питання про доцільність прийому карнітину в інші моменти часу. Наприклад в період спокою або після їжі це буде абсолютно безглуздо. Тут же варто відзначити один нюанс, який збільшить результативність прийому добавок з карнітином. Тренування повинні носити аеробний характер, в першу чергу це циклічні вправи: біг, їзда на велосипеді, орбітрек або щось подібне.

L-Карнітин в ролі спортивної добавки

Сучасний ринок спортивного харчування дає максимальну варіативність у виборі форми випуску карнітину, серед яких:

Порошкова форма – є вихідною для даної речовини. За фізичними властивостями, це білий кристалічний порошок, гігроскопічний, добре розчиняється у воді. Якщо добавка в такій формі, то зазвичай присутній смак, але при бажанні можна знайти і в чистому вигляді. Для вживання необхідно розчинити необхідну кількість у звичайній воді.

Таблетована форма –грубо кажучи, це спресований порошок, в який для підтримки форми і щільності таблетки можуть додаватися деякі інші речовини. Зазвичай така форма має на увазі більш комфортний прийом, так як ви точно знаєте вагу кожної таблетки і для вживання вам не потрібні підручні засоби типу чашки або іншої ємності для розмішування. Варто зазначити що швидкість засвоєння в даному випадку буде трохи менша, так як таблетці потрібно буде ще розчиниться в шлунку.

Капсулована форма – сенс даної форми випуску приблизно такий же як в попередньому варіанті. Тут порошок запаюють в капсулу, яку може бути легше ковтати ніж таблетку. Переваги і недоліки ті ж самі. Ви точно відміряє кількість і вам потрібен всього один ковток води що б запити. Але є ще один нюанс, зазвичай капсульованих варіанти злегка дорожче, але різниця не суттєва.

Рідка форма – напевно найнезручніша в сенсі прийому, так як вам постійно потрібно тягати з собою усю бутилку з добавкою, а на додачу контролювати наявність мірного ковпачка поблизу, а в деяких випадках шукати чим запити. Але зате в даному випадку швидкість засвоєння буде найкращою. До всього іншого, вартість таких добавок найчастіше вища або як мінімум на рівні капсул.

В цілому форма випуску впливає тільки на зручність застосування і не несе істотних переваг ні в одному з варіантів. Вибирайте те що найкомфортніше саме вам.

Які бувають види карнітину?

На початку варто сказати, що карнітин існує в двох вимірних формах: L-карнітин та D-Карнитин. Нас цікавить тільки його L варіація, так як тільки вона є біологічно активною для нашого організму. У свою чергу L-Carnitine теж має різні форми:

Сольові форми карнітину (L-Карнінін і L-Карнітин тартрат)

Найчастіше в спортивному харчуванні використовуються саме ці дві форми, так як в подібному вигляді мають високий показник розчинності в шлунку і як наслідок високу біологічну доступність. У випадку з тартрат формою - це суміш солей карнітину і винної кислоти, які в шлунку розпадаються і засвоюються окремо, але при цьому взаємно покращують свою ефективність. Крім цього, популярність даних форм обумовлена їх відносно меншою вартістю.

Концентрації карнітину в плазмі при вживанні різних формКонцентрації карнітину в плазмі при вживанні різних форм

Ефірні форми (Ацетил-L-карнітин (ALCAR) і пропіоніл-L-карнітин)

Ацетил-L-карнітин багатьма фірмами висвітлюється як більш досконала форма карнітину і це так, але тільки на половину. Справа в тому, що при вживанні Ацетил форми, концентрація карнітину в плазмі крові спостерігається нижче ніж при вживанні тартрату. Вся справа в тому, що Alcar на багато швидше фільтрується нирками і весь надлишок виводиться з організму. Але та ж особливість дозволяє карнітину в такій формі проникати через гематоенцефалічний бар'єр і досягати головного мозку. Таким чином стає очевидно, що Ацетил-L-карнітин заточений спеціально для лікування та профілактики різних захворювань головного мозку, таких як хвороба Паркінсона або Альцгеймера. Хоча це не говорить про неможливість застосування ацетил форми в спорті. З пропіоніл-L-карнітином приблизно та ж ситуація, його зазвичай рекомендують вживати при комплексній терапії захворювань серцево-судинної системи. Адже в серцевому м'язі теж клітини з тими ж мітохондріями, яким так само постійно потрібно проводити енергію, а достатній рівень карнітину повинен забезпечувати їх роботу.

Рекомендації що до вживанню карнітину

Що ж до вживання добавок на основі карнітину, то тут все дуже просто, головне зрозуміти ті принципи, що ми позначили на початку статті.

  1. Карнітин не повноцінний жироспалювач тому працювати буде тільки в зв'язці з тренуваннями і режимом харчування.
  2. Найкраще карнітин приймати на порожній шлунок, так як ліполіз (жироспалювання) неможливо розпочати при наявності великої кількості глікогену в крові.
  3. Найкраще приймати добавку безпосередньо перед тренуванням. Адже саме фізична активність є ключем до запуску все того ж ліполізу.
  4. Рівень карнітину в людському організмі є гомеостатичним. Іншими словами, не вийде істотно і на тривалий час перевищити його стандартне значення, весь надлишок буде виведений. Все що ви можете зробити, це на більш постійній основі підтримувати рівень карнітину на максимально можливому рівні, тим самим максимізувати його вплив.
  5. Зазвичай норма прийому для жінок знаходиться в районі 1-2 г за раз, в той час як у чоловіків з вищою масою тіла це значення буде приблизно 2-3 г

Ми сподіваємося, що дана стаття відповіла на всі ваші питання пов'язані з такою добавкою як L-Карнітин. Якщо ж вони у вас ще залишилися, то сміливо задавайте їх нам в живий чат або за телефонами що можна знайти в шапці сайту.

Коментарі

Пив рідкий карнітин, при дефіциті калорій пришвидшує процес схуднення. Робоча добавка))

Написати відгук
Інші корисні статті
Популярні товари
Інші корисні статті