Особливості сумісності вітамінів та мінералів

05/11/2021

Зміст статті:

Чи варто приймати вітаміни та мінерали окремо, коли краще вживати перші, а коли другі?

Оптимальні поєднання вітамінів та мінералів

Несумісні поєднання вітамінів та мінералів

Спірні питання сумісності вітамінів В1, В6, В12  – розставляємо всі крапки над «і».

Можливі наслідки від надмірного прийому вітамінів

Шкідливий вплив на організм понаднормової кількості мінералів

 

Гадаємо не секрет, що для належного існування нашому організму просто життєво необхідні вітаміни та мінерали. Самостійно синтезувати більшість вітамінів та всі мінерали організм не в змозі, саме тому питання щодо надходження їх зі звичайних продуктів харчування чи БАДів постає особливо гостро.
Однак що ж обрати краще, окремі комбінації вітамінів та мінералів чи мультивітамінні комплекси? Доволі часто фігурує думка, що прийом одних вітамінів, погіршує засвоєння інших, аналогічна ситуація і з мінералами. Сьогодні у даній статті розберемо питання сумісності окремих вітамінів та мінералів. Сформуємо оптимальні поєднання добавок, а також пройдемося по можливих наслідках надмірного вживання. Тому використовуючи сайт спортпіта ви з легкістю виберете потрібні комбінації добавок.
 

Чи варто приймати вітаміни та мінерали окремо, коли краще вживати перші, а коли другі?

 

Як зазначалося вище, вітаміни та мінерали є необхідними нашому організму для підтримки базових процесів – обміну речовин, скорочення м’язів, зокрема роботи серця, підтримки нормального функціонування нервової системи, роботи мозку тощо. Разом з тим, накопичуватися можуть лише жиророзчинні вітаміни – А, Д, Е, К, які можуть зберігатися та поступово витрачатися відносно тривалий період, а також частково деякі мінерали, наприклад, сірка, кальцій, мідь, марганець. Проте у випадку з мінералами їх резерв вичерпується ще швидше, ніж жиророзчинні вітаміни.

Крім того, варто враховувати, що незбалансоване харчування, шкідливі звички не лише зменшують кількість вітамінів та мінералів, які надходять, але й погіршують засвоєння та сприяють їх виведенню з організму. Саме тому стає зрозуміло, що вітамінами та мінералами не варто нехтувати та необхідно аби вони щодня в повному обсязі надходили з продуктів харчування та БАДів. Однак, щодо самих продуктів харчування, то збалансована кількість необхідних елементів може знаходитися лише при дотриманні усіх вимог та правил під час їх вирощення та виготовлення, що у наш час відверто кажучи зустрічається нечасто.

Як краще приймати вітаміни?

Чудовим виходом з ситуації профілактики нестачі вітамінів можуть стати вітамінно-мінеральні комплекси, або ж так званні вітаміни денної норми. У них закладає мінімальна кількість вітамінів та частини мінералів необхідних нашого організму для нормального функціонування. Тому прийнявши порцію добавки вранці, ви надаєте організму необхідних ресурсів та сил на день. Однак бувають випадки, коли людина зіштовхується з дефіцитом лише певних вітамінів або ж мінералів і у цьому випадку на допомогу приходять окремі варіації добавок.

Якщо ж вам необхідно приймати якісь окремі вітаміни чи мінерали, то варто дотримуватися простого правила - вітаміни краще споживати у першій половині дня, а мінерали у другій. Проте щодо мінералів є кілька винятків – залізо краще приймати вранці на порожній шлунок, селен, йод та хром у першій половині дня разом з їжею. Щодо можливих комбінацій вживання, то розглянемо їх далі.

 

Оптимальні поєднання вітамінів та мінералів

 

Далеко не таємниця, що поєднання деяких вітамінів та мінералів здатні покращити засвоєння один одного, тому розглянемо дійсно оптимальні комбінації.

Залізо + вітамін А, С. Як раніше зазначалось, залізо краще приймати вранці на порожній шлунок, однак для кращого засвоєння разом з цим мінералом можна вживати вітамін C і A, які сприятимуть кращому засвоєнню заліза. Залізо бере активну участь в кровотворенні, а також покращує насичення киснем тканин тіла, що буде особливо корисно для людей, які тренуються та ведуть активний спосіб життя.

Селен + йод. Користь селену важко недооцінити, оскільки він особливо важливий у якості антиоксиданту, а також для нормальної роботи щитовидної залози та подальших обмінних процесів. Тому прийому селену з йодом покращує транспортування та засвоєння останнього щитовидною залозою. Приймати ці два мінерали краще у першій половині дня, під час або одразу після їжі.

Мінерали для бадьорості

Селен + вітамін Е та С. Як вже зазначалось селен є досить потужним антиоксидантом у нашому організмі, тому якщо ви знаходитися в стресових умовах дана трійця буде досить актуальною для надання організму необхідної стійкості. Селен покращує антиоксидантні властивості вітаміну Е, а вітамін С захищає попередній від окислення. Ясна річ, що таку комбінацію краще приймати у першій половині дня одразу після їжі.

Кальцій + магній + вітамін D. Магній покращує мінералізацію кісток кальцієм, тобто вони краще насичуються мінералом, стають більш міцними. При прийомі комплексу з вітаміном D, кальцій буде краще засвоюватися організмом. Крім того, таке поєднання попіклується про здоров’я вашого серця, оскільки кальцій бере активну участь у скороченні м’язів, зокрема і серця. Під час вибору добавки варто звертати увагу на співвідношення, оптимальним вважається 2:1, однак його не варто приймати досить тривалий час, аби не отримати негативних наслідків від надлишку кальцію у раціоні. Найкраще вживати дане поєднання ввечері одразу після їжі.

Ефективне поєднанння мінералів

Магній + калій + В6. Так, комбінація магній + вітамін В6, або ж калій + магній + В6 є досить популярною і це недарма. Магній та калій позитивно впливають на роботу вашого серця, регулюють частоту серцевих скорочень, крім того, дане поєднання важливе для підтримки водно-сольового балансу, аби мінімізувати судоми. Вживання вітаміну В6 покращує засвоєння даних мінералів, крім того, прийом магнію позитивно вплине і на підтримку нервової системи. Однак враховуючи особливості дії, найкращим часом прийому комплексу буде вечірній час або ж перед сном.

Цинк + магній + В6. Цинк є досить важливим мінералом для нашого організму, зокрема бере активну участь в синтезі ферментів для підтримки належного обміну речовин, стимулює на підтримує наш імунітет, роботу мозку, нервової та репродуктивної системи.

У подібному поєднанні досить часто використовується для зменшення чутливості на дію зовнішніх збудників нервової системи, додає стресостійкості, а також стимулює вироблення чоловічого гормону – тестостерону. Даний комплекс краще приймати у другій половині дня, ближче до вечера.

Цинк + селен + Біотин (вітамін В7). Комбінація, яка спрямована на зміцнення та покращення стану шкіри, волосся та нігтів. Компоненти, які є у складі такого комплексу живлять організм та надають йому необхідних ресурсів для відновлення пластин нігтів та росту волосся. Чітко вираженого періоду, коли найкраще приймати дане поєднання немає, тому обирайте зручний для вас час.

Вітамін D + вітамін К2. Користь вітаміну D для нашого організму є просто беззаперечною, рецептори, які сприймають цей вітамін знаходять по усьому тілу. Хоч його можна отримати від перебування на сонці, на практиці це вдається далеко не всім та не у повній мірі. Тому аби забезпечувати належну імунну підтримку організму, покращувати контроль рівня цукру та синтезу частини гормонів та, звісно, підтримувати належне здоров’я кісток, варто вживати даний вітамін. Прийом вітаміну D разом з вітаміном К покращує засвоєння першого у нашому організму, тому є сенс приймати їх разом у першій половині дня, одразу після їжі.

 

Несумісні поєднання вітамінів та мінералів

 

Відносно сумісності, оптимальні комбінації ми розглянули, але що ж краще не вживати разом у великій концентрації?

Не варто поєднувати хром із залізом або цинком, оскільки ці мінерали погіршують всмоктування хрому в організмі. Однак, залізо також погіршує засвоєння цинку, тому їх краще приймати окремо один від одного.

Якщо ж ви зіштовхнулися з дефіцитом міді, то при поповненні нестачі мінерал краще вживати окремо від вітамінів В2, В5, В12, С, Е та мінералу цинку, оскільки останні погіршують засвоєння міді в організмі.

У випадку, коли ви відновлюєте дефіцит певного вітаміну, варто теж бути досить обережним. При прийомі великих концентрацій вітаміну D та К погіршується засвоєння вітаміну Е, аналогічна ситуація з вітаміном В1 та В12,  для нормального засвоєння у великих концентраціях його краще приймати окремо від вітамінів В2 та В3. Якщо ж ви приймаєте у великих концентраціях вітамін В9, то це варто робити окремо від прийом цинку, оскільки мінерал погіршує засвоєння вітаміну.

Також у даному випадку варто брати до уваги не лише концентрацію вітаміну чи мінералу, але й форму сполуки, оскільки одна форма має вищу біологічну доступність, а також може засвоюватися в організмі з різною швидкістю.

Несумісні вітаміни та мінерали

Спірні питання сумісності вітамінів В1, В6, В12 – розставляємо всі крапки над «і».

 

На просторах інтернету можна знайти кілька протиріч, щодо сумісності вітамінів групи В, особливо вітаміну В1, В6, В12. Тобто багато де вказано, що дані вітаміни краще не поєднувати, оскільки вони заважають засвоюватися один одному, але що з цього приводу каже наука?

Спірні питання у сумісності вітамінів

Вченими було проведено чимало досліджень щодо впливу прийому вітамінів В1, В6, В12 на лікування ряду неврологічних захворювань – периферійної нервової системи. Тобто системи, яка відповідає за координацію рухів, збирання та передачу інформації від органів чуття, регулювання діяльності органів та систем людини. Також помітний позитивний вплив від введення даних вітамінів при лікуванні больових синдромів. В останньому випадку проводився ряд досліджень в ході якого використовували групи, які приймали плацебо, комбінацію вітамінів В1, В6 та В12. В ході експерименту було виявлено, що у людей, яким вводили дані вітаміни зменшувалися больові відчуття. Крім того існує дослідження, у якому одній контрольній групі вводили вітаміни В1, В6 та В12, другій лише нестероїдні протизапальні препарати, а третій і вітаміни і НПЗП. Як наслідок у випадку поєднання протизапальних нестероїдних препаратів з вітамінами В1, В6, В12 кінцевий ефект терапій був значно кращий. Хоча у двох інших групах теж помічався певний терапевтичний ефект.

Отже, можна підсумувати, що поєднання вітамінів В1, В6, В12 є цілком збалансованим та може використовуватися при дефіциті даних вітамінів у організмі, а також у якості профілактики та терапії неврологічних захворювань. Просто щодо вживання, то при введені вітамінів у вигляді ін’єкції можуть виникати незначні алергічні прояви у вигляді почервоніння на місці уколу.

 

Можливі наслідки від надмірного прийому вітамінів

 

Очевидно, що вітаміни необхідні нашому організму для нормального функціонування, однак якщо людина вживає їх занадто багато можуть також виникати певні негативні наслідки, як і від дефіциту.

Насамперед варто усвідомити, що як зазначалося вище, водорозчинні вітаміни у надлишку виводяться досить швидко з нашого організму самостійно, тому гіпервітаміноз від них отримати досить важко. Можливі алергічні прояви лише за умови разового вживання надмірних доз вітамінів, які зазвичай полягають у почервонінні на шкірі, висипання, сухості навколо рота, розладі шлунку та нудоті.

Щодо жиророзчинних вітамінів ситуація дещо інша, оскільки вони можуть накопичуватися у нашому організмі, саме тому отримати можливі наслідки від надмірного вживання дещо легше. Саме тому при отриманні даних вітамінів з БАДів варто бути особливо обережним при виборі концентрації.

При гіпервітамінозі вітаміном А може спостерігатися підвищена сухість шкіри, лущення, висипання та свербіж, також можуть з’являтися періодичні головні болі, судоми.

Наслідки гіпервітамінозу

Якщо ви отримали перенасичення вітаміном D може помічатися погіршення або втрата апетиту, порушення режиму бадьорості та активності – зміщення активного стану ближче до вечору, уповільнення серцебиття, підвищення артеріального тиску, судоми м’язів.

Не варто також надмірно налягати на вітамін Е, оскільки у цьому випадку порушується процес згортання крові, що в подальшому може призвести до внутрішніх кровотеч, також може відзначатися м’язева слабкість та головні болі.

Ну і на останок про вітамін К, надмірне вживання даного вітаміну також не несе для нас користі. При гіпервітамінозі відбувається пониження рівня гемоглобіну та еритроцитів у крові, а також підвищується згортання крові, що може призвести до утворення тромбів.

Шкідливий вплив на організм понаднормової кількості мінералів

 

Однак у надмірній кількості можуть нашкодити не лише вітаміни, але й мінерали.

При вживанні у надмірній кількості кальцію відбувається порушення роботи нервової системи, м’язевих скорочень, а також він накопичується на стінках судин, в печінці та нирках, зокрема утворююються камені в нирках.

У випадку вживання надмірної кількості магнію може виникати постійна сонливість, відчуття апатії, також може з’являтися загальне відчуття слабкості в організмі, діарея.

Не варто жартувати і з цинком, оскільки великі дози мінералу у довгостроковій перспективі також завдають шкоди організму. Однак з продуктів харчування даний мінерал дуже важко перебрати відповідно до адекватної норми, тому питання полягатиме саме щодо вживання окремо добавки з цинком. У надмірній кількості може проявлятися відчуття важкості у шлунку, нудота, запаморочення, тремор рук та порушення сну.

Хоч селен є досить корисним, у надмірній кількості він також шкодить нашому організму. З явно виражених ознак передозування селеном можна відзначити запах часника з рота, а також спостерігається металевий присмак у роті, головні болі, нудота, випадіння волосся та погіршення стану пластин нігтів. Якщо ви зіштовхнулися з даними симптомами при прийомі добавки, варто від неї відмовитися на декілька тижнів і в подальшому продовжувати після консультації з лікарем у порівняно меншій концентрації.

Наслідки надмірного вживання мінералів

Надмірна кількість заліза у раціоні негативно впливає на роботу печінки, можуть виникати захворювання – гепатити або цироз. Також помітний негативний вплив і на роботу серцево-судинної системи – провокується надмірна кількість гемоглобіну, еритроцитів, підвищується гематокрит, за рахунок чого кров стає густіша, підвищується тиск, в довгостроковій перспективі може викликати зупинку серця.

Заключення

Як можна відзначити, без вітамінів та мінералів нам просто не обійтися, однак всього має бути в міру. Оскільки у певних випадках при надмірному вживанні ми лише можемо досить сильно нашкодити самі собі. Окремі вітаміни, мінерали чи різного роду поєднання варто вживати саме при ознаках дефіциту для відновлення балансу у нашому організмі. Саме тому, якщо ви бажаєте залишатися здоровими підбирайте виважено концентрації БАДів, пам’ятайте більше не означає краще та здоровіше, поєднуйте їх так, аби досягти максимум ефекту та користі.

 

Джерела

  1. Кількісна потреба в різних вітамінах як функція невітамінних складових дієти.

  2. Дієтичні добавки та спортивні результати: мінерали.

  3. Зміна споживання натрію, калію, кальцію, магнію та мікроелементів у раціоні може вплинути на метаболізм арахідонової кислоти та виробництво ейкозаноїдів.

  4. Значення вітамінів у консультуванні з питань харчування.

  5. Вплив добавки, багатої лужними мінералами, на кислотно-лужний баланс у людини.

  6. Побічні реакції на вітаміни.

  7. Вплив селену, вітаміну Е та вітаміну С на синтез простацикліну та тромбоксану людини in vitro.
Автор: 

Володимир Кушнір

Топ менеджер компанії mega-mass.ua. Експерт в галузі спортивних добавок.Більше 12 років у сфері спорту, здорового та спортивного харчування. Багаторазовий учасник світових EXPO виставок в Німеччині, Дубаї та Польщі. Особистий досвід вживання та тестування спортивних добавок понад 10 років. Автор блогу в Тік Ток з аудиторією 200 000+ фоловерів про здоровя та красу.

Коментарі

Чи можна поєднувати прийом селену і вітаміну Д!?

Написати відгук
Інші корисні статті
Популярні товари
Інші корисні статті