Для чого потрібен вітамін D

05/01/2021

Заглибившись в озвучене назвою статті питання, стало абсолютно очевидно, що висвітлити всі нюанси, що стосуються вітаміну Д, тут не вийде. І не те, щоб ми не змогли осилити написання дійсно великого «простирадла» тексту. Вся справа в тому, що навряд чи комусь буде цікаво читати приклади досліджень, які говорять про надзвичайну важливість даної речовини для нашого організму. До речі, якщо хто шукав відповідь на питання, а чи потрібно приймати вітамін Д додатково, ось вам відразу відповідь. У переважній більшості випадків так, потрібно. Все, можна розходитися, відповідь дана. Ну а для тих, хто не проти розібратися в цій темі, трохи докладніше буде наступна інформація.

Трохи історичної довідки

Вітамін D був виявлений після того, як вчені зрозуміли, що він НЕ вітамін А. У справі були замішані хворі на рахіт собаки, а пізніше і миші, яких годували рибою, в ході чого бідні звірятка йшли на поправку, ну принаймні в сенсі рахіту. Спочатку було висунуто припущення, що в усьому цьому зціленні винен саме вітамін А. Але наступний експеримент з рибою і деактивованим в ній вітаміном А показав помилковість даних суджень. Ну і в ході всієї цієї «мишачої метушні» був відкритий вітамін Д, а так як він був четвертим за рахунком відкритим вітаміном, то і отримав свою букву. Щоб підкреслити важливість цієї події, слід згадати про те, що німецький вчений Адольф Віндаус в 1928 році отримав Нобелівську премію з хімії за дослідження вітаміну Д.

Як вже зазначалося раніше, спочатку вітамін Д, а точніше ціла група речовин, об'єднана даною назвою, розглядався як «дитячий» вітамін від рахіту. Все тому, що першим і найочевиднішим впливом даної речовини була його участь в процесі засвоєння кальцію і фосфору, завдяки чому кісткова тканина у дітей розвивалася правильно і своєчасно. З моменту встановлення даного факту пройшло вже близько ста років, але в розумінні багатьох людей вітамін Д так і залишився «дитячим» вітаміном. В даний час проводяться тисячі досліджень і експериментів, які покликані поглибити знання про цю речовину. Найцікавіше, що ці нові дослідження дійсно покращують наше пізнання даного питання, а багато з них відкривають нові можливості вітаміну Д.

Звідки береться вітамін D?

У людини є рівно два шляхи отримання вітаміну Д. В першу чергу, як і будь-який інший вітамін, ми можемо отримати його зі звичайної їжі. Найвища концентрація вітаміну Д спостерігається в наступних продуктах харчування:

 • Риба. Точніше жирні сорти риби, які живуть на великій глибині або в холодних водах.
 • Риб'ячий жир.
 • Жирні молочні продукти, наприклад, вершкове масло, сир.
 • Яєчні жовтки.
 • Соєве молоко.
 • Деякі види грибів.

Звісно, це далеко не повний список продуктів, в яких міститься вітамін Д хоч в якійсь кількості. Але підбираючи собі раціон харчування в надії закрити ним потребу в обговорюваному компоненті, варто пам'ятати, що ви отримаєте максимум 20-30% від необхідної норми вітаміну Д. Цього явно буде недостатньо, щоб ваш організм відчував себе в порядку. Все інше ви повинні буквально ввібрати в себе з прямим сонячним променям. І хоч тривале перебування на сонці може викликати рак шкіри з ймовірністю, що залежить від ваших особистих характеристик (колір, відтінок шкіри, генетична схильність і т.д.). Але без перебування на цьому самому сонці ви ризикуєте отримати постійну нестачу вітаміну Д, що може зведе вас в могилу не так швидко, як це зробить рак шкіри, але все одно поставить вас в тому ж напрямку і дбайливо підштовхне вперед.Vitamin D

Наслідки нестачі вітаміну D

Нижче ми наводимо список найбільш очевидних і науково доведених наслідків нестачі вітаміну Д в організмі людини. Але варто зазначити, що хоч явна кореляція дефіциту вітаміну D і описуваного ефекту точно задокументовано і вона не підлягає сумніву, але ось сам механізм ученим далеко не завжди зрозумілий до кінця. Все тому, що це буквально жива наука і нові дані ми отримуємо в теперішньому часі.

 1. Ще перебуваючи в утробі матері, дитина здатна відчути брак вітаміну Д, при цьому підвищується ризик порушення формування імунної системи плода.
 2. У дітей, і чим молодше, тим сильніше, нестача «сонячного» вітаміну теж призводить до істотного зниження імунітету. Те ж саме стосується і дорослих.
 3. Ще вітамін D бере участь в регуляції центральної нервової системи. У цій області при його явной нестачі погіршується сон, з'являються когнітивні порушення (погіршення пам'яті і здатності до навчання).
 4. У більш старших людей з'являється додатковий ризик розвитку хвороби Альцгеймера, Паркінсона.
 5. Також дефіцит цієї речовини може спровокувати аутоімунні патології, хвороба Крона, розсіяний склероз, діабет I типу.
 6. Простежується залежність деяких онкологічних захворювань, таких як рак молочної залози і рак товстого кишечника, а також раку передміхурової залози.
 7. Деякі захворювання серцево-судинної системи також підозрюють у зв'язку з дефіцитом цього вітаміну.
 8. Дефіцит вітаміну D знижує рівень гонадотропних гормонів, що призводить до істотного зниження вироблення тестостерону. Крім цього, герой цієї статті має прямий вплив на роботу тестикул, що теж вносить певний вплив на гормональний рівень чоловіків.

Звісно це не весь список, та й необхідності перераховувати тут всі можливі болячки немає ніякого. Наведених прикладів має цілком вистачити для того, щоб показати, на скільки важливо не випустити цей момент з уваги. Тут же варто відзначити, що до подібних наслідків приводить в основному хронічна недостача, що до слова сказати, далеко не рідкість в наших широтах.

Vitamin D

Що перешкоджає виробленню вітаміну D?
Vitamin D

Відповідаючи на це питання, відразу хочеться відзначити одну цікаву особливість. Дослідники встановили, що в разі підвищеного відсотка підшкірного жиру вітамін Д засвоюється гірше, що призводить до його дефіциту, що в свою чергу збільшує ризик ожиріння. Виходить коло замкнулося і кожне з цих явищ - ожиріння і недостача вітаміну Д, може бути наслідком попереднього.

Ще однією перешкодою можуть служити проблеми з шлунково-кишковим трактом, якщо ми говоримо про той вітамін, який потрапляє до нас з продуктами харчування. Адже цю саму їжу організму потрібно спочатку переварити, а потім ще з того що вийшло, в кишечнику всмоктати необхідні речовини. І тут може бути купа заковик як в шлунку, так і в кишечнику. Після всіх цих перешкод той вітамін D2 або Ергокальциферол, а саме ця форма вітаміну Д знаходиться в продуктах харчування, повинен потрапити в печінку. Там з ним трапляється магія, над якою еволюція працювала мільйони років, і виходить речовина під назвою Кальцидіол. Але це ще не кінець, наступна зупинка в нирках, де все та ж магія перетворює нашого мандрівника в Кальцитриол, а ось він вже використовується організмом для своїх потреб. І тут така заковика, що після всіх цих маніпуляцій у нас вже не вітамін, а за всіма характеристиками виходить гормон. Рецептори, що сприймають Кальцитриол, але будемо називати його по-старому вітаміном D, знаходяться більш ніж в 40 видах тканин людського організму. Коротше кажучи, буквально всюди, звідси і такий широкий список болячок по всьому тілу і в самих різних органах при недостачі нашого «сонячного» вітамінна-гормона.

Скільки приймати вітаміну D3?

Перед тим як запитати «скільки саме?», Потрібно задатися питанням, а чи потрібно взагалі приймати вітамін D додатково. Як вже зазначалося в найпершому абзаці цієї статті, в переважній більшості випадків так, потрібно. Обумовлюється це практично пандемією в сенсі хронічного дефіциту даної речовини. Основним фактором цього служить нестача інсоляції, тобто недостача прямих сонячних променів. Все через те, що безліч людей так чи інакше проводять час під дахами будівель на роботі і вдома. Ще більшу роль відіграє місце проживання. Особливо ця проблема актуальна для середніх широт, так як у нас яскраво виражена сезонність. Тобто більшу половину року або хмарно, або холодно так, що виходити з дому явно нікуди не хочеться. Сюди можна додати техногенний фактор. Загалом, перешкод на шляху отримання такого важливого вітаміну-гормону явно вистачає. Дослідження з дуже великими вибірками показують, що хронічна нестача вітаміну Д в тій чи іншій мірі, може спостерігатися у 70-80% населення країн СНД. Так що добавки, що містять вітамін D3, це цілком виправданий захід для багатьох людей.

В даний час ведуться активні дискусії як практикуючими лікарями, так і передовими дослідниками. Суть їх полягає в тому, що точних, уніфікованих для всіх і кожного дозувань прийому вітаміну просто не існує. Більшість джерел катастрофічно застаріли, так як дуже тривалий час вітамін Д розглядався як дитячий вітамін, що допомагає уникнути рахіту в ранньому віці. Його рекомендовані дозування виходили саме з цих заключень. Це все до того, що не варто довіряти одному єдиному джерелу в інтернеті або на банкці, що стоїть на полиці в аптеці / магазині спортивного харчування.

Ідеальну рекомендацію щодо дозування необхідної конкретно вам, може дати тільки ваш лікар і то після відповідних аналізів. Все що вам сказав дядько Вася з сусіднього будинку, найбільший мужик в залі або мамина подруга, яка торгує БАДами вже 10 років, просто пальцем в небо або якщо хочете виключно суб'єктивне думка. Ось, до речі, норми вітаміну D в сироватці крові:

 • Адекватний рівень – більше 30 нг/мл (75 нмол/л)
 • Нестача – 21-30 нг/мл (51-75 нмол/л)
 • Дефіцит – менше 20 нг/мл (меньше 51 нмол/л)

Ну і знову ж таки, все це актуально для самої пересічної людини, без урахування індивідуальних особливостей, які в даному випадку грають роль.

Ми не беремо на себе відповідальність радити вам в останній інстанції що-небудь, а на правах «маминої подруги, яка торгує БАДами більше 10 років», можемо підкинути трохи інформації для роздумів. Зазвичай ми бачимо такі концентрації вітаміну D в якості добавок: 2000 UI, 5000 UI, 10 000 UI. За теперішніх часів серединою вважається 5000 UI. Саме така концентрація є найбільш популярною у переважної більшості споживачів. 2000 часто беруть дітям або для вживання на постійній основі. 10 000 одиниць знадобиться в разі гострого дефіциту або інших причин, що вимагають великого дозування. Іншими словами, не знаєте з чого почати, почніть з 5000 UI.Vitamin D

Як приймати вітамін D?

Найкраще вітамін Д приймати безпосередньо після їжі або під час. Найчастіше це сніданок або обід. Крім цього намагайтеся, щоб в супутньому прийомі їжі був більший відсоток жиру, якщо це можливо, або даний хід не порушує ваш раціон харчування.

Побічні ефекти вітамін Д

Як таких побічних ефектів у даного вітаміну не існує в принципі. Звичайно, ви можете, неабияк постаравшись, дістатися до гіпервітамінозу вітаміну Д. Але це практично не реально, враховуючи швидкість накопичення його в організмі. Хіба що ми говоримо про ін'єкції з високою концентрацією, які зазвичай застосовуються в лікуванні серйозних захворювань. Але в такому випадку ви будете під наглядом лікарів і вам нічого не загрожуватиме. При вживанні вітаміну D перорально, передознутись фактично нереально.

Автор: 

Володимир Кушнір

Топ менеджер компанії mega-mass.ua. Експерт в галузі спортивних добавок.Більше 12 років у сфері спорту, здорового та спортивного харчування. Багаторазовий учасник світових EXPO виставок в Німеччині, Дубаї та Польщі. Особистий досвід вживання та тестування спортивних добавок понад 10 років. Автор блогу в Тік Ток з аудиторією 200 000+ фоловерів про здоровя та красу.

Коментарі

Не знайдено дописів

Написати відгук
Інші корисні статті
Популярні товари
Інші корисні статті