Для чого потрібен вітамін С

21/10/2023
У цій статті ми розглянемо важливість вітаміну С для нашого організму, його джерела та ті корисні властивості, які варто знати кожному. Цей вітамін відіграє важливу роль у підтримці загального здоров'я та профілактиці різних захворювань. Часто він асоціюється з підтримкою імунної системи, але його застосування не обмежується лише цим. У цій статті ми детально розглянемо, для чого саме потрібен вітамін С та які функції він виконує в організмі. Дізнаємося, як правильно забезпечити свій організм цим мікроелементом і які продукти є найбільшими джерелами вітаміну С. Розглянемо також можливі наслідки його недостатнього надходження в організм і методи попередження таких станів. Купити харчові добавки та вітаміни можна на нашому сайті. А щоб зробити крок у світ здорового способу життя та дізнатися, чому вітамін С - це важливий елемент нашого раціону, прочитайте цю статтю.
 

Що таке вітамін С

Вітамін С, відомий як аскорбінова кислота, є водорозчинним вітаміном, що має особливі властивості. Однією з основних характеристик цього вітаміну є його водорозчинність, яка означає, що організм не накопичує його, і він виводиться швидко. Тому важливо постійно поповнювати запаси цього вітаміну через харчування або добавки.
 
Аскорбінова кислота відіграє ключову роль у формуванні кровоносних судин, хрящів, м'язів і в синтезі колагену, сприяючи міцній структурі кісток. Вітамін С також відомий як підсилювач імунітету, допомагаючи людям захистити себе від шкідливого впливу зовнішніх факторів.
 
Але це не все: він також діє як антиоксидант, захищаючи клітини від впливу вільних радикалів, які можуть призвести до хвороб серця, судин і раку. Не менш важливо, що вітамін С покращує засвоєння заліза, що є важливим для здоров'я.

Функції вітаміну С

Вітамін С, або аскорбінова кислота, грає значну ролі у забезпеченні здоров'я організму. Перш за все, він підтримує імунну систему, забезпечуючи боротьбу з інфекціями та захищаючи від захворювань та грипу. Цей вітамін також важливий для синтезу колагену, основної білкової речовини, що формує кістки, тканини, судини та суглоби.
 
Вітамін С є потужним антиоксидантом, що захищає клітини від пошкоджень, запобігаючи старінню та розвитку різних захворювань. Він сприяє засвоєнню заліза, що важливо для нормального кровотворення та запобігання анемії. Вітамін С також зменшує загрозу розвитку серцево-судинних захворювань, знижуючи рівень шкідливого холестерину в крові.
 
Крім того, він підтримує здоров'я очей, зменшуючи ризик захворювань, таких як катаракта. Враховуючи всі ці функції, вітамін С відіграє невід'ємну роль у підтримці загального здоров'я та довголіття людини.
 

Антиоксидантні властивості

Антиоксидантні властивості вітаміну С, або аскорбінової кислоти, є дуже значущими для забезпечення оптимального здоров'я. Вітамін С є одним із найпотужніших антиоксидантів, який природа надала людині. Антиоксиданти - це сполуки, що боряться зі шкідливими вільними радикалами в організмі, які впливають на окислювальні процеси. Ось ключові аспекти антиоксидантних властивостей вітаміну С:

 1. Захист клітин: Вільні радикали можуть пошкоджувати ДНК, білки і ліпіди в клітинах, що пришвидшує старіння і розвиток хронічних захворювань. Вітамін С нейтралізує цей вплив і зберігає цінні клітини здоровими.
 2. Захист від стресу: Вітамін C допомагає долати стресові ситуації. У стресі виділяється більше вільних радикалів, і антиоксидантні властивості вітаміну С допомагають зберегти психічне та фізичне здоров'я в період стресу.
 3. Попередження захворювань: Захищаючи клітини від окислювальних пошкоджень, вітамін С зменшує ризик серцевих захворювань, раку та інших хвороб.
 4. Зміцнення імунітету: Вітамін С підтримує оптимальну роботу імунної системи, роблячи організм менш вразливим до інфекцій та допомагає швидше реагувати на них.
 5. Підтримка шкіри: Антиоксиданти сприяють збереженню молодості та здоров'я шкіри, знижуючи ризик захворювань шкіри та зменшуючи зовнішні ознаки старіння.

Антиоксидантні властивості вітаміну С

Загалом, антиоксидантні властивості вітаміну C роблять його складником здорового раціону та допомагають у боротьбі з різними проблемами здоров'я.

Вітамін С для імунітету

Вітамін С, також відомий як аскорбінова кислота, відіграє критичну роль у підтримці імунної системи організму. Його вплив на імунітет можна пояснити наступними способами:
 
 1. Захист від інфекцій: Вітамін С сприяє виробленню білків, які беруть участь у захисті організму від інфекцій. Він допомагає лейкоцитам (білим кров'яним клітинам) проникнути  в потрібне місце та боротися зі збудниками захворювань.

 2. Збільшення вироблення антитіл: Вітамін С підтримує імунну систему, сприяючи більш активному виробленню антитіл, які розпізнають та нейтралізують інфекції.

 3. Антиоксидантні властивості: Вітамін С є потужним антиоксидантом, який захищає клітини від пошкодження вільними радикалами, зміцнюючи імунну систему і покращуючи загальне здоров'я.

 
Щоб забезпечити нормальний рівень вітаміну С та підтримати імунну систему, важливо включати в раціон продукти, багаті цим вітаміном, або розглядати можливість прийому дієтичних добавок. Все це допомагає підтримці сильного імунітету та боротьбі з інфекціями.

РОЛЬ У ЗАСВОЄННІ ТА ВИРОБЛЕНІ КОЛАГЕНУ

Вітамін С відіграє надзвичайно важливу роль у здоров'ї шкіри, хрящів, судин, м'язів та кісток завдяки його здатності впливати на синтез колагену. Колаген - це білок, що складається з амінокислот і входить до складу структурних компонентів наших тканин і органів. Ось як вітамін С впливає на цей процес:

 1. Синтез колагену: Вітамін С є необхідним фактором для синтезу колагену. Він активує ферменти, які відповідають за об'єднання амінокислот в ланцюги, створюючи молекули колагену. Це надзвичайно важливо для зміцнення структурних компонентів тканин та підтримки їх цілісності.

 2. Здоров'я шкіри: Колаген забезпечує пружність і гладкість шкіри, а вітамін С сприяє її регенерації. Він зменшує зовнішні ознаки старіння, такі як зморшки і пігментні плями.

 3. Судини та суглоби: Вітамін С підтримує здоров'я судин, зміцнює стінки кровоносних судин, що важливо для попередження виразок та кровотеч. Колаген також відіграє ключову роль у збереженні міцності хрящів і суглобів, знижуючи ризик розвитку захворювань, таких як остеоартрит.

 4. Загоєння ран і регенерація тканини: Вітамін С прискорює процес загоєння ран і відновлення тканин. Він сприяє зростанню нових клітин та регенерації тканин після травм та інших пошкоджень.

 роль вітаміну с для вживання колагену

Інші корисні властивості

Вітамін C має багато інших корисних впливів, окрім тих, які були згадані раніше. Ось додаткові корисні для здоров'я властивості:
 
 1. Здоров'я судин та серця: Вітамін C знижує рівень поганого холестерину (ЛПНЩ) у крові і підвищує рівень доброго холестерину (ЛПВЩ), сприяючи здоров'ю серця та знижуючи ризик серцево-судинних захворювань.

 2. Підтримка в лікуванні: Вітамін C підтримує організм, особливо при відмові від алкоголю та призначених лікарських препаратах.

 3. Захист від розвитку певних видів раку: Деякі дослідження вказують на те, що вітамін С може зменшити ризик розвитку певних видів раку, включаючи рак шлунку, кишківника та легень.

 4. Покращення стану волосся і нігтів: Вітамін С сприяє зміцненню волосся та нігтів, а також сприяє їх росту.

 5. Підтримка нейрологічного здоров'я: Вітамін С бере участь у синтезі нейротрансмітерів, які впливають на настрій і функції мозку.

 6. Пом'якшення симптомів алергії: Вітамін С може зменшити вираженість симптомів алергії та астми, допомагаючи зменшити виділення гістаміну.

 7. Підтримка сечовивідних шляхів: Вітамін С може зменшити ризик захворювання сечовивідних шляхів та покращити функцію нирок.

 
Загалом, вітамін С має різноманітні корисні властивості, що сприяють підтримці організму та загального самопочуття. Включення продуктів, що містять вітамін С до щоденної дієти, може сприяти підтримці вашого здоров'я.

Джерела вітаміну С

Ми пропонуємо перелік джерел вітаміну С, який допоможе вам отримувати його достатню кількість не тільки з пігулок, а також зі смачних продуктів.

Продукти

Вміст на 100 грам

Шипшина

До 1200 мг

Солодкий Червоний Перець

250 мг

Чорна Смородина

200 мг

Обліпиха

200 мг

Калина

200 мг

Лимони

53 мг

Апельсини

53 мг

Броколі

89 мг

Брусниця

21 мг

Петрушка

133 мг

 Джерела вітаміну С

Ця таблиця наводить десять найкращих джерел вітаміну С, які можуть бути включені у ваш раціон харчування для забезпечення достатньої кількості цієї корисної речовини.

Як пити правильно пити вітамін С

У багатьох джерелах ми знаходимо інформацію, яка вказує на фізіологічну потребу дорослої та здорової людини в близько 90 міліграмах вітаміну С щоденно. Однак у сучасних умовах ця потреба може бути набагато вищою. Доктор медичних наук та магістр охорони здоров'я Марк Мояд з Мічиганського університету, приймає 500 міліграмів вітаміну С на день, як додаток до раціону, що включає п'ять рекомендованих порцій фруктів і овочів. Він підкреслює, що безпечними дозами вживання вітаміну С є до 2000 міліграмів на добу і є переконливі наукові докази, які підтверджують безпечність щоденного прийому 500 міліграмів.
 
Важливо також звертати увагу на час прийому вітаміну С. Багато досліджень підтверджують, що найкращий час для його прийому - у першій половині дня. Це пов'язано з тим, що вітамін С може збільшити енергію, що особливо корисно вранці.
 
Прийом вітаміну С вранці також може допомогти вам легше отримати його корисні властивості, оскільки в цей час організм має знаходитися в більш активному стані. Пам'ятайте, що прийом  буферизованої форми вітаміну С може допомогти уникнути можливих подразнень шлунка, які можуть виникнути внаслідок великих доз вітаміну С.
 
Для спортсменів та людей, які піддаються значному фізичному навантаженню, може бути  доцільним підвищення денної дози вітаміну С до 1000 мг або навіть більше. Це підтримує оптимальний стан імунної системи та прискорює відновлення після тренувань. У період застуди або грипу, коли потрібна додаткова підтримка для боротьби з інфекцією, також можна підвищувати денну дозу вітаміну С. Проте, потрібно слідкувати за загальним станом здоров’я та уникати перевищення максимально безпечної дози вітаміну С, яка становить приблизно 2000 мг. на день.

Висновок

Сьогодні ми відзначили важливі аспекти при прийомі вітаміну C та його вплив на здоров'я. Вітамін С, або аскорбінова кислота, є важливим компонентом для підтримки імунітету, зміцнення кровоносних судин, тканин і колагену в організмі. Велика потреба у вітаміні C у сучасних людей відзначається через стресовий стан, забруднене довкілля та не ідеальне харчування. Рекомендації досвідчених фахівців, таких як доктор Марк Мойад, свідчать про можливість безпечного вживання вітаміну С у дозі 500 міліграмів на добу як додаток до раціону. Важливо також більше звертати увагу на час прийому - ранковий прийом може забезпечити ефективне засвоєння вітаміну С організмом. Загалом, правильне вживання вітаміну C може значно поліпшити загальний стан здоров'я та підтримати оптимальний рівень імунітету.

Список використаних джерел

 1. Absorption and excretion of ascorbic acid alone and in acerola (Malpighia emarginata) juice: comparison in healthy Japanese subjects. PubMed
 2. Safety and tolerance of ester-C compared with regular ascorbic acid. PubMed
 3. Ascorbate 6-palmitate protects human erythrocytes from oxidative damage. PubMed
 4. Effects of erythorbic acid on vitamin C metabolism in young women. PubMed
 5. Liposomal-encapsulated Ascorbic Acid: Influence on Vitamin C Bioavailability and Capacity to Protect Against Ischemia-Reperfusion Injury. PubMed

 

Часті запитання

Чи потрібно колаген поєднювати з вітаміном С?

Так, поєднання колагену з вітаміном C сприяє на його ефективне засвоєння організму.

Скільки потрібно вживати вітамін С у зимовий період?

Коли краще пити вітамін С?

Які є ознаки недостатності вітаміну С у організмі?

Який краще пити вітамін С при проблемах шлунку?

Коментарі

Вау, раніше думав, що вітамін С тільки для імунітету, а в нього такий великий спектр дії.

Написати відгук
Інші корисні статті
Популярні товари
Інші корисні статті