Що таке амінокислоти та які вони бувають? Різниця ЕАА та ВСАА – обираємо правильно!

15/01/2022

Зміст статті

 

Що представляють собою амінокислоти?

Коли є сенс використовувати комплексні амінокислоти, особливості добавки.

У чому відмінності ЕАА та ВСАА?

Особливості вибору амінокислот для максимального ефекту.

Топові варіанти ВСАА та ЕАА.

 

Всі не раз чули про протеїн та його користь для нашого організму, однак варто усвідомити, що саме білок складається з ряду амінокислот, які якраз і допомагають нам відновитися після фізичних навантажень, а також беруть участь у раді важливих біологічних процесів.

Однак амінокислот є чимало та вони можуть поділятися на різні види, зокрема на прилавках магазинів спортивного харчування можна зустріти різні варіанти. Сьогодні, у даній статті поговоримо саме про різновиди амінокислот, на який ефект варто розраховувати від їхнього прийому, а також що краще обрати конкретно під вашу мету.

Що представляють собою амінокислоти?

 

Перед тим як розглядати оптимальні варіанти амінокислот варто узагальнити, що вони собою представляють. Якщо ж простими словами, то амінокислоти – це цеглинки, з яких утворюється білок, тобто хоч ми і споживаємо білок аби відновлюватися та рости, саме амінокислоти виконують дану функцію та без них нашому організму просто не обійтися.

Станом на сьогодні виділяють 20 амінокислот, які входять у склад білка та вже вони якраз і поділяються на незамінні, умовно незамінні та замінні амінокислоти.

Відповідно незамінними є амінокислоти, які не можуть синтезуватися нашим організмом самостійно та надходять в основному з білкової їжі. Умовно незамінними прийнято вважати амінокислоти, які є досить важливими для нашого організму та повинні постачатися у більшій кількості, оскільки виробляються організмом самостійно, проте не у надто великій кількості. Останні, замінні – це амінокислоти, які можуть в достатній кількості синтезуватися самостійно, для цього використовують інші амінокислоти та відповідні реакції у нашому організмі.

Разом з тим в залежності від раціону харчування, стилю життя та фізичних навантажень може зростати додаткова потреба у ряді амінокислот, далі розберемо випадки, коли які поєднання буде особливо доцільно використовувати.

Що таке амінокислоти?

Коли є сенс використовувати комплексні амінокислоти, особливості добавки?

 

Насамперед варто зрозуміти, що комплексні амінокислоти представляють собою добавки, які включають усі 20 амінокислот – замінні та незамінні. Відповідно, їх є сенс використовувати саме для доповнення вашого раціону у той період, коли немає змоги повноцінно харчуватися, наприклад якщо людина досить довго знаходиться у дорозі за кермом. Основне призначення таких добавок це підтримка організму, його насичення та захист м’язів від руйнування. Також комплексні амінокислоти можна використовувати для повноцінного відновлення після фізичного навантаження, однак потрібно усвідомлювати, що це буде дещо дорожче у порівнянні з звичайним протеїновим коктейлем та трохи важче на шлунок, чому? – Розглянемо далі.

Коли використовувати комплексні амінокислоти

Зазвичай комплексні амінокислоти випускаються саме у формі таблеток та на 1 таблетку припадає приблизно 1 г амінокислот, тому щоб отримати їх адекватну кількість потрібно випити 8-10 таблеток за раз, що далеко не кожному під силу. Крім того, досить часто виробники грішать та пресують саме звичайний протеїн у таблеткову форму, використовуючи при цьому навіть не гідролізат, а концентрат чи поєднання концентрату та ізоляту, подібне роблять навіть топові бренди, наприклад Optimum Nutrition.

Тому беручи до уваги вищесказане, простіше обрати саме звичайний концентрат сироваткового білка, проте якщо ви за оперативність прийому і не хочете замішувати порошок, пропонуємо вашій увазі кілька досить хороших варіантів:

У чому відмінності ЕАА та ВСАА?

 

Як вже було сказано вище, усі амінокислоти, які входять до складу білка, поділяються на замінні та незамінні. У свою чергу ЕАА з перекладу англійської мови розшифровуються якраз як «незамінні амінокислоти» та вже як ми розглядали вище, налічують 9 амінокислот. А ВСАА – це амінокислоти з розгалуженим ланцюгом, які нараховують лише 3 незамінні амінокислоти. На перших погляд, що обрати краще є досить очевидним, але у даному випадку є кілька специфічних особливостей, які зачіпають не лише маркетингову сторону, але й структуру нашого організму та цілі конкретної людини.

Відмінність ЕАА від ВСАА

Розпочнемо з ЕАА, тобто усіх незамінних амінокислот які можуть слугувати дійсно досить гарним та ефективним доповненням вашого раціону для покращення процесу відновлення та приросту м’язів. Всі амінокислоти, які є у складі добавки, мають величезний спектр дії, тобто це і сприяння відновленню, загоєнню раз, належна підтримка розумової активності та емоційно-психологічного стану людини, нормалізації обміну речовин і інших важливих аспектів для кожної людини. Тому доцільність вживання дійсно важко переоцінити.

Особливо важливими ЕАА є для спортсменів, оскільки дані амінокислоти якраз запускають так званий процес mTOR, який необхідний для синтезу білка та нарощування м’язів. В загальному ефективність використання ЕАА для покращення процесу відновлення та приросту м’язевої маси неодноразово підтверджувалося науковими дослідженнями.

Якщо ж говорити про ВСАА, то вони включають 3 амінокислоти – лейцин, ізолейцин та валін. Дані амінокислоти містяться в значних обсягах у наших м’язах, вони здебільшого захищають їх від катаболізму, тобто руйнування, а також покращують енергетичний запас організму під час інтенсивних навантажень. Прийом ВСАА може поліпшувати процес відновлення організму, однак належний приріст м’язів відбуватиметься лише при наявності повноцінного набору й інших амінокислот, які знаходяться у білку. Саме тому, якщо у вас прослідковується нестача білка у раціоні, то перш за все варто саме підвищити його кількість, а далі, в якості доповнення, використовувати ВСАА, лише тоді можна буде помітити адекватний ефект.

Детальніше вплив ВСАА на наш організм, оптимальні порції та особливості вибору ми розбирали раніше, тому рекомендуємо перейти за посиланням та ознайомитися з цією інформацією більш детально. Наголосимо лише на тому, що особливо раціонально їх використовувати у період схуднення, коли через ряд факторів зростає ризик катаболізму м’язів.

Особливості вибору амінокислот для максимального ефекту

 

Перед тим, як обирати добавку, варто усвідомлювати, що незамінні амінокислоти можна отримати і зі звичайних продуктів харчування при досить збалансованому харчуванні. У їжі їх можна знайти у таких продуктах як м’ясо птиці, телятина, риба, яйця, горіхи, бобові, молочна продукція, насіння та зернові.

Однак якщо у людини відносно специфічний раціон харчування, то на допомогу можуть прийти добавки амінокислоти, у цьому випадку найкраще можуть підійти саме комплексні амінокислоти. Також їх можна використовувати як аналог перекусу для людей з ненормованим графіком харчування, при цьому вживають близько 10 г амінокислот за раз.

У випадку, коли у людини має бути досить важке тренування для додаткового джерела енергії та сил можна використовувати ВСАА, що додасть додаткового тонусу організму. Крім того, як вже зазначалось вище, коли людина худне, то для збереження м’язів зростає доцільність використання ВСАА. У даному випадку є сенс вживати їх вранці, під час тренування, але основне - робити це на порожній шлунок, таким чином вони досить швидко засвоюються та принесуть максимум користі та ефекту. В середньому найбільш доцільно вживати по 7-10 г ВСАА за разовий прийом, при цьому розмір порції та кількість прийомів залежатиме як від ваги людини, так і від раціону харчування. Але, аби ВСАА дійсно працювали належним чином у вашому раціоні не має бути дефіциту білка.

Особливості вибору амінокислот

Щодо ЕАА, то їх перш за все можна використовувати людям, які активно тренуються, так як дана група амінокислот необхідна для росту та відновлення м’язів. Оптимальним часом для вживання ЕАА буде період перед тренуванням, з додаванням тонізуючих компонентів, що додасть додаткових сил та зробить ваше тренування максимально продуктивним, а також на ніч перед сном. При цьому порція амінокислот може варіюватися від 5 до 15 г та залежати від рівня інтенсивності та ваги людини.

Однак для повноцінного росту м’язів важливо пам’ятати про позитивний баланс оксиду азоту у крові, оскільки без нього цей процес неможливий. Це можливе за рахунок амінокислоти аргініну, яка є умовно незамінною та може навіть синтезуватися нашим організмом, однак в не надто великій кількості. Крім того, що вона надає відчуття пампу, ця амінокислота сприяє кращому транспортуванні поживних речовин до наших м’язів, що пришвидшує процес відновлення організму.

Топові варіанти ВСАА та ЕАА

 

Станом на сьогодні асортимент ВСАА є досить широкий та існує чимало комбінацій, які доцільно використовувати з урахуванням різних цілей.

Під час процесу схуднення для запобігання руйнації м’язів можна використовувати їх для підтримки і легкої допомоги у відновленні:

У випадку помірних тренувань для підтримки організму є сенс застосовувати наступні варіанти:

Топові варіанти ВСАА та ЕАА

Якщо у вас досить висока інтенсивність тренувань, ідеальним доповненням до тренувального процесу будуть ВСАА з підвищеною концентрацією амінокислот, а також компонентів, що сприятимуть витривалості та тонізації організму, зокрема:

Для тих, хто націлений на кругове тренування, захоплюється кросфітом, боями або ігровими видами спорту, найбільш раціональними будуть ВСАА з додаванням мінералів, такі як:

Однак якщо ваша ціль це покращення відновлення та м’язевого росту, як вже неодноразово згадувалось, ефективно буде обрати ЕАА. Серед наявного різноманіття можна обрати

Заключення

Враховуючи розглянуту тему, можна підсумувати, що ВСАА та ЕАА при вживанні дійсно можуть допомогти досягнути намічених цілей. Однак при виборі добавки не варто ставити ваше харчування на другий план. ВСАА чи ЕАА будуть сприяти відновленню після тренування, однак слід пам’ятати про їх базову функцію, тобто ВСАА це перш за все захист ваших м’язів від катаболізму, а ЕАА - джерело базових амінокислот, потрібних саме для приросту м’язів.

Коментарі

Після того, як почав пити ЕАА дійсно краще відновлююсь

Сам п’ю ВСАА на постійній основі по 10 г на день, без них відчуваю, що відновлююсь значно гріше

Написати відгук
Інші корисні статті
Популярні товари
Інші корисні статті