D-аспарагінова кислота: властивості та застосування

Що таке D-аспарагінова кислота?

Міф про D-аспарагінову кислоту

Роль D-аспарагінової кислоти для нашого організму?

Кому варто приймати D-аспарагінову кислоту?

Скільки варто приймати D-аспарагінової кислоти?

З чим краще поєднувати Д-аспарагінову кислоту?

Капсули чи порошок – у чому краще вживати D-аспарагінову кислоту?

Чи є побічні дії при передозуванні ?

Всі ми знаємо , що наш організм побудований з білків . В свою чергу білки складаються з 21 амінокислоти. Для простішого уявлення білок – стіна , амінокислоти цеглинки в ній . Також додатково виділяють 9 незамінних амінокислот ( EAA ) , тобто таких ,які не організм не здатен утворювати власноруч , а котрі він отримує з різного роду їжі. Виявлено 3 умовно незамінних (їх <незамінність> проявляється в дитячому організмі по більшій мірі) , та 9 замінних амінокислот, які організм може синтезувати самостійно.

Що таке D-аспарагінова кислота?

Так ось аспарагінова амінокислота – це одна з замінних амінокислот , яка виконує важливу роль в функціонуванні нервової і сечовидільної систем. Свою назву вона отримала в честь спаржі (Asparagus) - в соці , котрої вона була вперше виявлена.

Зазначимо, що те, що амінокислота замінна , не робить її менш вартісною, адже, при її недостачі (особливо в молодому віці) можуть спостерігатись різні розлади в роботі нервової системи. Для прикладу, значно підвищуються ризики розвитку шизофренії , деменції(<старечого слабоумства>) тощо.

Міф про D-аспарагінову кислоту

Раніше вважалось, що D-AА підвищує рівень гонадотропін-релізинг гормону (гормону , котрий регулює виділення статевих гормонів ), тобто, має вплив на рівне тестостерону. А також підвищує рівні лютенізуючого та фолікулостимулюючого (гормонів, які впливають на продукцію сперматозоїдів у чоловіків і менструальний цикл у жінок) і, навіть, пролактину (гормону , котрий теж регулює процеси і статевій системі).

Корені цих хибних уявлень беруть свій початок з досліджень , де випробовували вплив D-аспарагінової кислоти на жабах та мишах. І дійсно на цих тваринках вона показувала себе чудово , проте при дослідженні на людях ніякого з вище перерахованих ефектів не було виявлено.

Роль D-аспарагінової кислоти для нашого організму

Для спортсменів вона проявляє свою цінність в якості харчової добавки навіть через те, що є необхідним елементом для синтезу білка. «Як і будь яка інша амінокислота» - скажете ви , і так , це правда. Проте аспарагінова кислота , на відмінну від більшості інших амінокислот знаходиться в малій кількостях в м’ясі , проте в великих кількостях в високобілкових рослинних продуктах. Чому ж не можна обійтись просто тим , щоб добавити в більшій кількості сою, горох, чи квасолю в раціон ? Все просто - ці продукти мало того , що мають низьку ступінь засвоєння, до того ж ,можуть провокувати різного роду порушення травлення при вживанні в великій кількості. Тобто можуть бути потенційно небезпечними для чоловічого здоров’я. Доведеним є факт, що соя здатна провокувати підвищення естрадіолу (жіночого гормону) в чоловічому організмі. Що в подальшому може прокувати розвиток ряду захворювань, наприклад, гінекомастії (збільшення молочних залоз у чоловіків) , проблеми в статевій сфері, загальне погане самопочуття і депресивний настрій.

Крім того в звичайному білку міститься, L-форма даної амінокислоти, а не D . А саме D-форма, як показують дослідження , має більш значиму терапевтичну дію , на відмінну від L, бо, навіть не зважаючи , що L-форма може перетворюватись на D, проте серйозного ефекту на організм за нею не виявлено.

Власне , саме через це додатковий прийом саме D-аспарагінової кислоти є настільки актуальним для спортсменів. Але на цьому функції аспарагінової кислоти не завершуються . Але, для початку потрібно усвідомити , що при вживані в великих кількостях будь-яка амінокислота здатна певним чином впливати на людський організм, аспарагінова кислота – не виняток.

На людський організм аспарагінова кислота дія наступним чином :

 • Підвищує концентрацію і увагу , адже в якості нейромедіатора ( речовини за рахунок ,котрої проводяться нервові імпульси ) відіграє важливо роль в процех гальмування і збудження нервової системи , так як підвищує рівень цАМФ – молекули , що я основним джерелом енергії в процесі метаболізму.
 • Знижує рівень жіночих статевих гормонів у чоловіків ,так як за рахунок зниження рівня естрадіолу D-AА це просто ідеальна добавка для чоловіків з надлишковою вагою (З кількістю підшкірно-жирової 20 % і вище) і проблемами з чоловічим здоров’ям. Оскільки, рівень жіночого статевого гормону у чоловіків ,майже завжди підвищений при ожирінні .Адже швидкість утворення естрадіолу напряму залежить від кількості підшкірно-жирової клітковини . Тому що, саме в межах жирових клітин і відбувається утворення естрадіолу з тестостерону (чоловічого статевого гормону). При знижені рівня естрадіолу спостерігатиметься не тільки покращення загального самопочуття та лібідо, а й буде видно помітне зниження загальної маси тіла, за рахунок зменшення затримки води ( ефект впливу естрадіолу на організм).
 • Також доведеним є факт , що D-АА має легку гіпотинзивну дію (тобто понижує артеріальний тиск) та укріплює серцевий м’яз – що ідеально підходить для людей з підвищеним тиском і іншими серцево-судинними захворюваннями.

Кому варто приймати D-аспарагінову кислоту?

Отже , до основних категорій людей , яким рекомендується додатковий прийом D-АА можна віднести:

 • Чоловікам з надлишковою масою тіла і/та високими рівнями естрадіолу;
 • Професійним спортсменам та любителям для якісної «сушки» та в періоди міжсезоння;
 • Людям у житті яких переважає важка інтелектуальна праця з постійним напруженням;
 • Віковим жінкам в період менопаузи для нормалізації обмінних процесів організму;
 • Людям з серцево-судинними захворюванями та підвищеним артеріальним тиском;
 • Вагітним жінкам в цілях стимулювання розвитку нервової системи плоду, після консультації та за призначенням компетентного лікаря;
 • Дітям в ранньому та юнацькому періоді в якості речовини , котра стимулює розвиток нервової система та загального інтелекту дитини, після погодження з лікарем;
 • Професійним спортсменам, які вживають різного роду гормональні препарати, для адміністрування рівнів естрадіолу під час курсу АСС.
 • Кому потрібно підходити з обережністю до прийому D-аспарагінової кислоти:
 • В першу чергу – жінкам , адже за рахунок своєї гормональної D-АА може мати негативний вплив на роботу жіночої статевої системи та в виняткових випадках може провокувати аменорею( порушення менструального циклу жінки) , тому перед прийомом D-АА необхідно пройти консультацію в лікаря;
 • Людям , з гіпертиріозом , адже в них і так спостерігаються прискорення обмінних процесів, а прийом D-АА може спровокувати загострення цієї хвороби.

Скільки варто приймати D-аспарагінової кислоти

D-аспарагінова кислота приймається в дозуванні 3-5 г на добу, розподіленою на 2-3 прийоми, у періоді від 3 до 5 тижнів. Перша частина порції відразу після сну (можна змішувати з протеїновим коктейлем або сніданком), наступні частини – протягом дня, ​​перед їжею та на ніч або просто вранці і на ніч, тому що після сну рівень гормонів залишається підвищеним, а під час сну максимально високим.

Звертаємо вашу увагу на те, що практично у всіх доступних добавках дозування менше рекомендованого буде марним. Похибка в розмірі денної порції у 3-8 грам установлена, таким чином для того , щоб вирахувати власну норму за формулою 60мг * (власна вага у кг)

З чим краще поєднувати Д-аспарагінову кислоту

Не секрет, що ряд біологічно активних добавок можуть краще розкриватися чи діяти більш обширно у поєднанні з іншими БАДами, тому пропонуємо звернути вашу увагу на найбільш вдалі комбінації, які дозволять отримати максимальний позитивний ефект від вживання:

 • Калій + магній – аспарагінова кислота має значну здатність підвищувати проникність через клітинну мембрану для цих макроелементів. Виступаючи як провідник магнію і калію в клітини організму і завдяки впливу цих макроелементів, кислота підвищує витривалість всього організму. Також в комбінації з калієм та магнієм потрапляючи в організм людина аспарагінова кислота бере провідну участь у посиленні обмінних процесів організму.
 • GABA – основна проблема GABA-и є те , що вона має низький ступінь засвоєння адже , погано поникає через ГЕБ – гемато-енцефалічний бар’єр (природний фільтр, котрий знижує засвоєння певних речовин мозковою тканиною). Саме Д-аспарагінова кислота, здатна підвищувати проникність через ГЕБ для GABA. Тим самими посилюючи ефект від GABA , а саме - підвищення концентрації та зосередження.
 • В поєднанні з різного роду добавками для підвищення рівню тестостерону, покращення кровопостачання органів малого тазу, та мінеральних комплексів , на основі цинку , наприклад : трібулусом, ZMA, Yohimbе, MACA. Оскільки зростання рівня тестостерону при допустимо низькому рівні естрадіолу не тільки покращить чоловіче самопочуття , а й також допоможе набрати якісну м’язеву масу чи провести виважену рекомпозицію тіла.
 • У комбінації з жироспалювачами під час схуднення. Оскільки беручи до уваги згадані вище властивості D-АА, вона має пряме відношення до контролю рівня естрадіолу, а цей гормон має доволі специфічну здатність, а саме - затримувати воду, гальмувати процес спалення жирових клітин. Знижуючи естрадіол за рахунок прийому D-АА – можна не лише зменшити рівень водних набряків, але й попередити процеси ліпогенезу (утворення нових жирових відкладень). Також за рахунок покращення клітинного транспорту можна спостерігати прискорення жироспалюючих процесів, щодо принципів, а також, що є сенс вживати під час схуднення рекомендуємо переглянути статтю.

Капсули чи порошок – у чому краще вживати D-аспарагінову кислоту?

Наразі більшість спеціалістів сходиться на тому , що по критеріях ціна/концентрованість/зручність на перше місце виходить порошкова форма D-АА. Адже не враховуючи те ,що купуючи порошкову форму D-АА – ви купуєте саме чисту речовину без зовнішніх домішок, така форма є доволі зручною, оскільки з легкістю розчиняється в склянці рідини.

Останнє місце займає D-АА в капсулах, адже вона не тільки довше і гірше засвоюється , має меншу концентрацію, хоч для деяких більш зручнішою для вживанні, оскільки не потрібно ніде її розмішувати, а просто випити. Зокрема, купуючи D-АА в капсулах ви віддаєте певну частинку коштів за розчинні капсули, що є не дуже раціональним рішенням.

Чи є побічні дії при передозуванні?

Кожна людина, перед вживанням будь-якого БАДу, окрім корисних властивостей, цікавиться ще й можливими побічними ефектами, які можуть виникнути під час прийому. Щодо побічної дії D-аспарагінової кислоти, то звернемося до результатів наукових досліджень.

Прийом добавки в дозі 2,66 г на добу протягом 90 днів здоровими чоловіками не приводив до будь-яких побічних ефектів. Дані результати були отримані при обробці аналізів електролітів, печінкових ферментів, глюкози, сечовини, креатиніну, а також вимірювань деяких інших показників.

Заключення

D-аспарагінова кислота – це вельми корисна амінокислота, котра виконию провідну роль в ношому організмі. Більш того , вона не має негативного впливу на організмі , навіть за умови надмірного споживання. Проте, потрібно чітко розуміти , що не зважаючи на високу ступінь універсальності даної амінокислоти , приймати її потрібно тільки тверезо оцінивши можливі ризики і ознайомившись з основними протипоказами.

Користі ж від даної добавки може бути чимало . Зокрема : нормалізація роботи серцево-судинної і ендокринних систем, покращення роботи мозку і нервової системи в цілому.

На останок , хотілося б зазначити , що будь які добавки будуть ефективні за умови відповідного дозування . Надмірні , як і недостатні дозування не дадуть вам тих результатів , котрі ви очікуєте. Тому почніть з мінімальних дозувань і поступово підвищуйте їх до моменту настання відчутної терапевтичної дії.