Що таке глютамін і як його приймати?

 

Глютамін це умовно незамінна амінокислота, вироблення якої відбувається в організмі людини. Вона бере участь у великій кількості різноманітних фізіологічних процесів. Після силових вправ її необхідно приймати для того, щоб заповнити запас, який втрачається під час навантажень. Крім того, глютамін дає організму необхідну енергію під час тренінгів, забезпечує білковий синтез і захищає м'язову тканину від руйнувань. М'яз складаються на 60% із глютаміну, тому в бодібілдингу це найважливіший елемент.

Глютамін відноситься до природних амінокислот, які організм отримує разом з їжею. Прийом глютаміну у вигляді спортивних добавок абсолютно безпечний і не викликає побічних ефектів. Це ви можете перевірити на власному досвіді, купивши дане спортивне харчування. Деякі можуть відчувати подразнення кишечника при вживанні дози вище 15 грам, а приймати менший обсяг не має сенсу, оскільки організм людини засвоює певну кількість цієї амінокислоти (приблизно 4-8 грам, від решти організм відторгається).

Глютамін в продуктах

У продуктах харчування глютамін зустрічається у м'ясі, яйцях, сирі та молоці. Рослинні джерела глютаміну це буряк, капуста, бобові, шпинат та петрушка.

Глютамін з добавками

Його можна поєднувати з різними спортивними добавками, в результаті чого може відбуватися взаємне посилення з дії. Найкраще глютамін поєднується з креатином та протеїном, але крім них сюди можна включити і комплекси гейнерів та інші добавки. Глютамін не рекомендується змішувати з протеїном, слід приймати з різницею в півгодини. З іншими добавками глютамін можна приймати одночасно. У більшості протеїнових продуктів міститься високий рівень глютаміну. Але цього не завжди достатньо, особливо багато енергії забирає тренінг.

Глютамін здатний нейтралізувати рівень аміаку. Для м'язових клітин аміак вважається токсичною речовиною, глютамін нейтралізує його з тканин організму завдяки тому, що має два атоми азоту, тоді як у інших амінокислот є лише один атом. За рахунок цього глютамін доставляє азот у м'язи. За допомогою глютаміну підвищується здатність вироблення гормону росту, а також метаболізму жирових клітин та росту м'язових тканин. У процесі метаболізму може трансформуватися в глюкозу, що сприяє накопиченню в м'язах глікогену. Під час фізичних навантажень потреба у глютаміні збільшується, оскільки він не дозволяє білками руйнуватися. Протягом тривалого часу його застосовували в екстреній медицині для лікування хворих, які перебувають у стані стресу. Щоб запобігти катаболізму м'язових тканин, пацієнтам дають дозу глютаміну. Після фізичних травм та операцій глютамін дається для якнайшвидшого загоєння ран та зменшення втрат протеїну та амінокислот у м'язах. Саме тому організм потребує підтримки достатнього рівня глютаміну.

Поряд із глюкозою, глютамін вважається джерелом енергії та викликає рівень гормону росту.

Прийом глютаміна

Глютамін рекомендується приймати дозами по 4-8 г протягом доби. Найкраще розділити його на два прийоми: відразу після фізичних навантажень і на голодний шлунок перед сном. Після тренування глютамін заповнює пул, що утворився, запобігає катаболізму і забезпечує збільшення м'язового росту. Перед сном його рекомендується вживати, оскільки він сприяє підвищенню процесу вироблення гормону росту. У день відпочинку глютамін рекомендується приймати під час обіду та перед сном на порожній шлунок.